İsveçli Volvo`nun da sahibi olan Geely grubu, Malezyalı araba markası Proton`un yüzde 49.9'luk hissesini satın aldı. Anlaşmanın temmuz ayında imzalanması bekleniyor.

2004 yılında distribütörlüğü grup şirketimiz Ulumotor tarafından alınan Malezya'lı otomobil üreticisi Proton, bir süredir PSA ve Geely grubu ile stratejik ortaklık konusunda görüşüyordu.

 

 

Çinli marka "Lotus'un tüm potansiyelini açığa çıkaracaklarının" sözünü verdi.

2010 yılında Volvo markasını satın alan Geely, 7 yılda İsveçli markayı oldukça ilerletti. Çinli Zhejiang Geely Holding'in aynı başarıyı %51 hissesini satın aldığı eşsiz spor otomobil Proton'da göstermesi bekleniyor. Geely,  DRB-Hicom'dan Proton'un da %49.9'luk hissesini aldı. Anlaşma kapsamında DRB-Hicom'un Lotus'taki %51'lik hissesini satın alarak markanın sahibi oldu. Anlaşmanın temmuz ayında imzalanması bekleniyor.

Otomotiv sektörüne yeni adım atan Lynk & Co'nun da sahibi olan Geely, Lotus'u "yeni ürünler ve teknolojiler ile ivmelendirip geliştireceğinin" sözünü verdi. Norfolk merkezli özel marka son zamanlarda artık yaşlanan modellerine getirdiği ağırlık düşürme güncellemelerine yoğunlaşmış durumda ancak bu süreçte üreticiden yeni bir ürün görülmedi. Lotus, Geely'nin himayesinde daha sağlam bir bütçeye kavuşarak yeni araçlar geliştirebilir.

 

ÇİN'İN EN BÜYÜĞÜ

Geely, merkezi Hangzhou'da bulunan bir Çinli uluslararası otomotiv şirketidir. Şirket, Çin'in en büyük özel otomotiv şirketidir. Geely'nin başlıca ürünleri otomobiller, motosikletler, motorlar, şanzımanlardır.

ŞİRKETLE İLGİLENEN BAŞKA YATIRIMCILAR DA VARDI

Proton, 1983 yılında dönemin Malezya devlet başkanı Manathir Muhammed tarafından kurulan bir şirket olma özelliğine sahip.Şuan ki Malezya hükümeti geçen sene yaklaşık 340 milyon dolar civarında bir mali yardımda bulunduğu şirketin araştırma geliştirme için yabancı bir ortak girişimci bulmasını istiyor. Şirketle ilgilenen muhtemel öbür yatırımcılar arasında ise Fransız otomobil üreticisi PSA, Renault ve Japon Suzuki Motor firmaları yer alıyordu.